Czy znasz te funkcje Microsoft Teams?

01/02/2021

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych funkcji w MS Teams: 

1. Aby nasze wiadomości były łatwiej zauważalne edytor MS Teams daje nam całkiem ciekawe opcje. Komunikując się z kimś poprzez czat MS Teams mamy możliwość oznaczenia wiadomości jako ważną lub pilną. Wiadomość ważna będzie wyróżniać się czerwoną ramką oraz wykrzyknikiem zwracającym na siebie uwagę, natomiast wiadomość pilna będzie powiadamiała adresata o odczytaniu jej co 2 minuty przez kolejne 20 minut. Bardzo ważne: Funkcja ta jest dostępna tylko kiedy chcemy komunikować się z kimś za pomocą opcji czatu (jest ona dostępna na kafelkach po lewej stronie aplikacji) lub w trakcie już trwającego spotkania. 

Jeśli chcemy przekazać ważną informację całemu zespołowi to na ogólnym kanale mamy do dyspozycji równie ciekawą opcję. Po utworzeniu nowej konwersacji wybieramy małą literkę A, po czym na górze edytora zmieniamy opcję z nowej konwersacji na ogłoszenie. Dzięki temu nasza wiadomość stanie się dużo bardziej widoczna dla zespołu.

2. Aplikacja MS Teams daje nam też oczywiście możliwość umieszczenia materiałów dla całego zespołu. Umieścić je można w opcji Pliki po wejściu na dany zespół. Musimy jednak pamiętać, że tylko umieszczenie materiałów w folderze Materiały z zajęć daje nam gwarancje, że któryś z uczniów nie usunie zamierzenie lub niezamierzenie plików przeznaczonych dla całej klasy. Umieszczając plik pod folderem (a nie w folderze) Materiały z zajęć uczniowie mają możliwość usunięcia naszych rzeczy.

3. Ta funkcja jest z pewnością znana wielu osobom jednak dopiero niedawno dotarło do mnie, że dzięki niej możemy efektywnie zlecić ucznim pracę w parach lub grupach. Aby to zrobić musimy wybrać opcję czatu (która znajduje się po lewej stronie aplikacji) a następnie na górze okna wprowadzić osoby, które mają znaleźć się w pokoju rozmowy. Dalej pozostaje nam już tylko przydzielenie odpowiedniego zadania. Na zajęciach językowych może to być na przykład  utworzenie dialogu na wybrany wcześniej temat.

4.Uczeń ma możliwość samego poruszania się po umieszczonej przez nas prezentacji. Po umieszczeniu prezentacji PowerPoint aplikacja pozwala nam zaznaczyć opcję w której dajemy uczniom prawo do przewijania slajdów w dowolnym momencie. Może być to pomocne kiedy dajemy uczniom kilka zadań i każdy z nich wykonuje je we własnym tempie. 

5. Masz kilka mikrofonów i nie wiesz z którego najlepiej jest korzystać? Przejdź do ustawień w prawym górnym rogu aplikacji (jest to ikona z twoimi inicjałami lub ustawionym awatarem). Następnie wybierz opcję urządzenia i na środku okna znajdziesz opcję Przeprowadź rozmowę testową. Dzięki niej zobaczysz jak słyszą cię Twoi uczniowie – w moim przypadku okazało się, że słuchawki z mikrofonem dają duuuuuużą lepszą jakość dźwięku niż mikrofon wbudowany do laptopa.